تفاوت UX و UI در طراحی وب, طراحی وب, تجربه کاربر, واسط گرافیکی کاربر, UX,UI

تفاوت UX و UI در طراحی

حتما در حوزه تکنولوژی بحث هایی درباره محصول با UX فوق العاده یا UI ضعیف شنیده اید. در این مقاله به توضیح UX  ( تجربه کاربری) و UI (واسط گرافیکی کاربر) می پردازیم.
UX مخفف User Experience به معنای "تجربه کاربر" است و طراحی UX  به معنای طراحی تجربه کاربر می باشد. همچنین UI مخفف User Interface به معنای "واسط یا رابط کابر" میباشد و طراحی UI به معنای طراحی واسط کابر میباشد. هر دو عنصر برای یک محصول حیاتی هستند و به شکل نزدیکی باهم کار میکنند. اما باوجود رابطه آنها, نقش های کاملا متفاوتی دارند و به بخشهای متفاوت فرایند و قوانین طراحی مرتبط هستند.
طراحی UX بیشتر تحلیلی و تکنیکی است, طراحی UI بیشتر به آنچه ما "طراحی گرافیک" میگوییم برمیگردد. 
مقایسه ای برای توصیف تفاوت در قسمت های مختلف یک محصول دیجیتال وجود دارد که در زیر به آن میپردازیم.
اگر بدن انسان را به عنوان یک محصول در نظر بگیریم, استخوان ها نشان دهنده "کدها" هستند که ساختار را شکل میدهند. اعضای بدن نشان دهنده طراحی UX هستند که اندازه و بهینه سازی آنها برای بقا حیاتی هستند. و طراحی UI که نشان دهنده آرایش بدن است.
تجربه کاربر (UX) و واسط کاربر (UI) شاید کمی گیج کننده باشند. UI بدون UX مانند این است که نقاش بدون فکر رنگها را بر روی بوم بپاشد. UX بدون UI مانند قاب نقاشی است که هیچ کاغذی درون خود ندارد. یک محصول خوب با UX شروع میشود و با UI ادامه میابد. اما هردو برای  داشتن محصول موفق ضروری هستند.
در ادامه به توضیح این دو مفهوم میپردازیم.
طراحی تجربه کاربر (UX) چیست؟
طراحی تجربه کاربر (UX)  به فرایند افزایش رضایت و وفاداری مشتری با بهبود کاربرد و راحتی استفاده از محصول برای مشتری گفته میشود.
همانطور که در تعریف بالا مشاهده میفرمایید هیچ اشاره ای به تکنولوژی و دنیای دیجیتال نشده است. در واقع تجربه کاربری میتواند در صنعت های مختلف کاربرد داشته باشد. طبق تعریف نیلسن نورمن در سال 1990 میلادی "تجربه کاربر" به مجموعه جوانب تعامل مصرف کننده نهایی با شرکت, سرویس و محصول شرکت میباشد.
طراحی تجربه کابر (UX) در بر گیرنده تمام تعامل ها بین مشتری بالقوه و مشتری فعال با شرکت است. از نظر علمی میتواند در طراحی خیابان ها و جاده ها تا محل قرار گیری چراغ و موارد دیگر کاربرد داشته باشد. اگر چه این مفهوم در دنیای دیجیتال بیشتر به کار برده میشود حال دلیل این امر میتواند این باشد که زمان به وجود آمدن این مفهوم با تحول های گسترده در دنیای دیجیتال همراه بوده یا توجه طراحان دنیای دیجیتال به این مفهوم .

طراحی واسط گرافیکی کاربر (UI) چیست؟
در حالی که تجربه کاربری بربهینه سازی محصول برای لذت استفاده و تاثیر گذاری تاکید دارد, واسط گرافیکی کاربر(UI) ظاهر و نحوه ی نمایش و تعامل با محصول است.

تماس با ما

ایمیل: Info@developerempire.com
تلفن : 02188371363