طراحي سايت با ASP.NET,  طراحي سايت PHP

طراحي سايت با ASP.NET یا PHP کدام بهتر است؟

در زمانی که میخواهید وبسایت داشته باشید یا قصد طراحی و برنامه نویسی سایت دارید همیشه  این سوال مطرح است بین زبان برنامه نویسی ASP.NET و PHP کدام یک باید انتخاب شود. ASP.NET و PHP از جنبه های مختلف میشود بررسی کرد که در این مقاله سعی شده تا مقایسه این جنبه ها انجام شود.
امنیت وبسایت
زبان برنامه نویسی PHP یک زبان کد باز است به این معنی بسیاری از کد هایی که در وبسایتهای PHP به کار برده میشود در دسترس همه هست و بسیاری از طراحان وبسایت PHP این کد های از اینترنت پیدا میکنند و در وبسایت خود قرار میدهند بدون این که از ماهیت این کدها اطلاع داشته باشند همچنین همانطور که گفته شد این کد ها در دسترس همه هستند از جمله هکرها و باتوجه به این موضوع هکر های مبتدی نیز میتوانند حفره های بسیاری که در این کدها وجود دارد را شناسایی کرده و برای هک کردن وبسایت ها از آن استفاده کنند. این موضوع هک شدن برای وبسایت های جوملا و وردپرس چندین برابر بدتر هست زیرا اکثر کسانی که این جور وبسایتها را ارائه میدهند حتی از 1 درصد از کدهایی که در وبسایت هست را خودشان ننوشته اند و به صورت ماجول های آماده آنها نصب کرده اند و در صورت وجود حفره های امنتیتی نیز نمیتوانند برای رفع آن کدی را تغییر دهند.
از طرف دیگر   ASP.NET  کد باز نیست و برنامه نویسان و طراحان وبسایت بیشتر کدهای وبسایت را خودشان مینویسند و این یعنی این کدها در دسترس همگان نیست و این خود عامل مهمی در بحث امنیت است. همچنین باتوجه به این که َASP.NET توسط ماکروسافت ارائه  و پشتیبانی میشود کارشناسان ماکروسافت موارد امنیتی بسیاری را در این پلتفروم پیاده کرده است که باعث امنیت بالای این زبان برنامه نویسی شده است. امروزه وبسایت بیشتر بانک ها برپایه ASP.NET هست همچنین بسیاری از شرکت های معتبر زیر از وبسایتهای مبتنی بر ASP.NET استفاده میکنند.

سفارشی سازی
باتوجه به این که 99 درصد شرکتهایی که برپایه PHP در ایران فعالیت دارند در واقع دارند از جوملا وردپرس مجنتو و دیگر وبسایت ساز های آماده استفاده میکنند, سفارشی سازی در این وبسایتها با محدودیت های بسیاری همراه است زیرا سفارشی سازی بر مبنای ماژول هایی انجام میشود که ایجاد و در دسترس همه قرار میگیرد و در بسیاری از موارد سفارشی سازی در این نوع وبسایتها به شکل مطلوب انجام نمی پذیرد.
در وبسایتهای مبتنی بر ASP.NET با توجه به این که کد نویسی توسط برنامه نویسان انجام میشود امکان سفارشی سازی با جزئیات و به شکل مطلوب هست. امروزه میزان درآمد شرکتها از وبسایتها به شکل قابل توجه ای به "تجربه کاربری" (User Experience) و "کاربر پسند بودن" (User friendly) بودن بستگی دارد و این دو تنها با سفارشی سازی که باتوجه به تجارت و تجزیه تحلیل انجام شده است امکان پذیر است. همچنین امروزه موتورهای جستجو نظیر گوگل هم به "تجربه کاربر" در وبسایت اهمیت میدهند و یکی از مواردی است که در  رتبه وبسایتها در موتور جستجو اهمیت زیادی دارد.
سرعت وبسایت
باتوجه به امکان بهینه کردن کدهای وبسایت که در وبسایتهای ASP.NET وجود دارد معمولا این وبسایت ها از سرعت بهتری برخوردار هستند. البته وبسایتهای مبتنی بر PHP نیز میتوانند سرعت خوبی داشته باشند اما در سیستمهای مدیریت محتوای رایگان نظیر جوملا همیشه ماجول هایی وجود دارد که این سرعت را کاهش میدهد.
قیمت
با توجه به موارد فوق از جمله امنیت, سفارشی سازی و سرعت, وبسایتهای مبتی بر ASP.NET مزیت های بسیاری بر PHP دارند و با ارزشتر هستند و معمولا هزینه بیشتری دارند. البته وبسایتها جوملا, وردپرس و دیگر محتوا ساز های رایگان در ابتدا ارزان به نظر میرسند اما همین به وبسایتها به دلیل امنیت پایین میتوانند خسارات جبران ناپذیر به شرکتها وارد کنند که بسیار بیشتر از هزینه ای است که شرکتها میتوانند با آن وبسایت با امنیت بالا داشته باشند.

بهینه سازی برای موتور جستجو نظیر گوگل
در وبسایتهای مبتنی بر ASP.NET امکان بهینه کردن کدها همچنین پیاده سازی وبسایت بر مبنای الگوریتم های بروز گوگل و دیگر موتور های جستجو وجود دارد و همچنین امکان سفارشی شدن با توجه به تجارت و طرح تجاری  وجود دارد که نتیجه آن بهبود "تجربه کاربر" و "کاربر پسند" بودن وبسایت میشود که در رتبه وبسایت در گوگل و دیگر موتوهای جستجو نتیجه مثبتی دارند.
پشتیبانی
معمولا پشتیبانی مبتنی بر ASP.NET کارآمد تر هستند چون برنامه نویسان تسلط کامل به کدهای وبسایت دارند و پشتیبانی به صورت 24 ساعته و 7 روز هفته انجام میشود. اما در وبسایت های مبتی بر جوملا, وردپرس مجنتو و دیگر سیستم مدیریت محتوای رایگان اگر مشکل اساسی یا هک انجام شود کاری از دست پشتیبان ها بر نمی آید چون اساسا آنها کدهای وبسایت را ننوشته اند تا بتوانند آن را رفع کنند و باید منتظر بشوند که کد جدیدی ارائه شود یا وبسایت جدیدی آپلود کنند که این موضوع برای شرکت های معتبر میتواند خسارات جبران ناپذیری برجای بگذارد.

جمع بندی
اگر شما برای خالی نبودن بخش نام وبسایت در کارت ویزتتون میخواهید وبسایت داشته باشید و امنیت, سفارشی سازی و سرعت و دیده شدن در موتور های جستجو برای شما اهمیت ندارد حتما از وبسایتهای مبتنی بر PHP از جمله جوملا وردپرس و مجنتو استفاده کنید زیرا ارزان هستند.
اما اگر شما وبسایتی نیاز دارید که نشان دهنده اعتبار شرکت شما باشد و از ظاهر تا تمام بخشهای آن به منحصر به فرد باشد و امنیت وبسایت برای شما اهمیت دارد وبسایتهای مبتنی بر ASP.NET برای شما انتخاب مطلوبی است. همچنین این نوع وبسایتها که توسط شرکت ما نیز ارائه میشود قابلیت سفارشی دارد که موجب تجربه کاربری بهتر میشود که برای تجارت های مبتی بر تجارت الکترونیک امری حیاتی است.  این سفارشی سازی همچنین موجب بهبود جایگاه شما در موتور های جستجو خواهد شد.

تماس با ما

ایمیل: Info@developerempire.com
تلفن : 02188371363